Kaple sv. Anny S

 

Kaple sv. Anny na Kozubové

 

Kaple se nachází na úpatí hory Kozubová v katastru obce Milíkov, v Moravkoslezských Beskydech, v nadmořské výšce 982 m, cca 35 km jihovýchodně od Frýdku-Místku. Součástí kaple sv. Anny je 18 m vysoká kamenná rozhledna. Rozhledna je přístupná pouze v době konání církevních bohuslužeb (tj. 4 x ročně), jinak je uzavřena. Klíč od rozhledny je ovsšem k zapůjčení na nedaleké chatě Kozubová.

 

Kaple zde byla postavena z iniciativy faráře Ploszka z Hnojníka v letech 1936-37. Stavbu podle projektu architekta Dawida z Českého Těšína řídil Jan Kisza z Ropice. Slavnostní vysvěcení dokončené stavby z godulského pískovce proběhlo na sv. Annu dne 26. 7. 1937 za účasti cca 10 tis. lidí. Na výstavbě se svými finančními dary podíleli obyvatelé z regionu díky veřejné sbírce.

 

Během roku jsou v kapli slouženy tyto bohoslužby:

  • SETKÁNÍ MLÁDEŽE FARNOSTI 

  • POUTNÍ SLAVNOST 

  • KE CTI SV. HEDVIKY 

  • NA ZÁVĚR ROKU

 

Na horu Kozubová se dostanete z Milíkova po žluté turistické značce (cca 4km), z Košařiska-Milíř po modré (cca 3km), z Dolní Lomné po modré, pak zelené (celkem cca 6km); k chatě Kozubová lze dojet autem, ale pouze s povolením.

 

Z rozhledny se Vám naskytne výhledpouze severním a východním směrem na česko-slovensko-polské pohraničí, např. Velká Čantoryje, obec Bystřice nad Olší. V ostatních směrech kryjí výhled okolními vzrostlé stromy.