CHODCI

Chodci!

Chodci! Jste nejohroženější účastníci provozu na pozemní komunikaci. Nejste chráněni karosérií, páteřním chráničem ani přilbou. Buďte obezřetní a opatrní. Přemýšlejte a předvídejte.

Nezapomeňte, že NEMÁTE absolutní přednost na přechodu pro chodce! Nespoléhejte na to, že všichni dodržují pravidla, že auto stihne zastavit, že Vás řidič vidí. Když se přibližujete k přechodu pro chodce, zapojte nejen zrak, ale také sluch, abyste mohli dostatečně vnímat situaci kolem Vás a hlavně na samotném přechodu. Rozhlédněte se doleva, doprava a ještě jednou doleva. Pokud přijíždí auto a vidíte, že brzdí, počkejte, skutečně zastaví. Podívejte se na řidiče, navažte oční kontakt, zjistěte, zda Vás řidič opravdu vidí, zda nepřibržďuje jen proto, že hledá cestu nebo místo k parkování. Pokud jste si jisti, že řidič čeká, přejdete, jděte po pravé straně přechodu pro chodce a nezastavujte, ale zbytečně cestu neprodlužujte.

Při přecházení víceproudé silnice se přesvědčte, zda za prvním vozidlem, které Vám zastavilo, nejede ve druhém pruhu vozidlo, jehož řidič by si Vás nemusel všimnout, stále sledujte oba směry. Stejně tak buďte obezřetní při přecházení vozovky mezi zaparkovanými auty nebo za autem (autobusem).

Předvídejte, jde o Váš život, o Vaše zdraví. Nespěchejte. Zpráva, která Vám přišla na mobilní telefon, chvíli počká, než ji přečtete. Vaše pozornost, která je věnována mobilnímu telefonu nebo poslouchání hudby, může být pro Vás osudná..

Buďte viditelní! V tomto ročním období, kdy se později rozednívá a brzy stmívá, bývá mlha, prší nebo sněží, musíme o to více dbát na to, aby nás chodce, ale také cyklisty bylo vidět. Ve tmavém oblečení nás může řidič snadno přehlédnout. Doba, kdy řidič může zareagovat, se kvůli tmavému oblečení zkracuje. Nošením reflexních doplňků (pásky, přívěsky, nášivky) zvyšujete šanci, že Vás řidič uvidí na 10 x větší vzdálenost než ve tmavém oblečení. Reflexní materiál odráží světlo zpět ke zdroji na vzdálenost 200 m. Mimo obec je pro Vás povinnost mít na sobě za snížené viditelnosti prvky z retroreflexního materiálu umístěné tak, aby byly viditelné pro ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích.

Jako chodec se můžete pohybovat po chodníku, stezce pro chodce (po pravé straně). Na silnicích mimo obec přechod pro chodce nenajdete. Tehdy se pečlivě rozhlédněte na obě strany a silnici rychle přejděte kolmo k vozovce. Přecházejte pouze na rovném přehledném úseku, nikoliv v zatáčce.

Nezapomínejte, že právě my dospělí jsme příkladem pro ty nejmenší. Děti kopírují chování rodičů, pamatujte na to, když půjdete se svou ratolestí.

Policisté Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje v rámci bezpečnostně preventivní akce věnují zvýšenou pozornost chodcům. Informují o správném chování chodců a cyklistů na pozemní komunikaci, předávají reflexní prvky, aby Vás bylo VIDĚT!

 

 

Krajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje
oddělení prevence
nprap. Bc. Vladimíra Faferková
19. ledna 2023

Přílohy:

 • CHODCI
  CHODCI
 • CHODCI
  CHODCI
 • CHODCI
  CHODCI
 • CHODCI
  CHODCI
 • CHODCI
  CHODCI
 • CHODCI
  CHODCI
 • CHODCI
  CHODCI
 • CHODCI
  CHODCI